آنچه درباره طراحی سایت فروشگاهی باید بدانید

در این مقاله سعی بر این داریم که از طراحی سایت و آنچه درباره طراحی سایت فروشگاهی باید بدانید برای شما صحبت نماییم. در واقع طراحی سایت از یک سری اصول استاندارد پیروی می­کند که اگر این اصول را رعایت کنیم موجب بهبود عملکرد سایت شده و به ما کمک فراوانی در ارتباط با افراد می­کند. در این مقاله به چند نکته در مورد طراحی وب سایت می­پردازیم که می­تواند برای شما و کسانی که به تازگی با این امر آشنا شده­اند بسیار مفید باشد.

 

انواع طراحی سایت فروشگاهی

در واقع طراحی سایت فروشگاهی فقط مختص به فعالیت­هایی که مرتبط با فروش کالا هستند، نمی­باشد. بلکه برای موارد دیگری نیز مانند رستوران­ها و موارد دیگر نیز است. به این شکل که اگر شما صاحب رستوران بوده و صفحه­ای داشته باشید می­توانید سایتی برای خود داشته و در این صفحه محصولاتتان را تبلیغات کرده و به مشتری نشان دهید. به همین دلیل می­گوییم که مردم باید در مورد طراحی سایت فروشگاهی اطلاعات کافی داشته باشند.

همچنین بهتر است بدانید در بحث فروش کالا، سایت­های فروشگاهی برای هر نوع فروشی مناسب هستند. گاهی محصولی که قصد ارائه آن را دارید تحت وب است و این محصول فیزیکی نیست. پس برای این مدل فروش­ها می­توان از طراحی سایت­ فروشگاهی استفاده کرد. اما متاسفانه افرادی که بتوانند به درستی و کاملا خوب و حرفه­ای  این کار را انجام بدهند بسیار کم هستند و با دقت باید طراح سایت خود را انتخاب نمود تا بتوان سایت خود را به میزان خوبی از بازدید رساند.

 

نکات کلیدی در طراحی سایت

در این قسمت به ذکر چند نکته­­ اصلی در طراحی سایت می­پردازیم که در قسمت ذیل آن­ها را برای شما توضیح می­دهیم:

  • استفاده از یک عنوان کلیدی اصلی در صفحه­ی اول
  • ساختن یک صحفه­ طولانی که به تمام سوالات بازدیدکنندگان پاسخ دهد
  • نمایش یک چیز در یک زمان مشخص
  • استفاده کردن از طرح بندی استاندارد
  • استفاده نکردن از فضای کاذب آخر صفحه
  • استفاده نکردن از زبانه و آکاردئون
  • از عکس های ذخیره شده استفاده نکنید
  • از چهره­ها به عنوان نشانه استفاده کنید

در ادامه مطلب به توضیح برخی از این موارد که در طراحی سایت فروشگاهی دارای اهمیت هستند می‌پردازیم.

 

استفاده از یک عنوان کلیدی اصلی در صفحه اول

این عنوان باید در بالای صفحه­ اول قرار بگیرد. این عنوان می­تواند توصیفی یا غیر توصیفی باشد. مقصود این است که اگر توصیفی باشد خواننده­ سایت به راحتی می­تواند تشخیص دهد که آیا در جای مناسبی هست یا خیر و این موضوع بسیار مهم است. همچنین باید در نظر داشت که عنوان توصیفی برای استفاده از کلمه کلیدی هدف و نشان دادن ارتباط است و این امر در طراحی سایت فروشگاهی بسیار اهمیت دارد.

 

ساختن یک صفحه طولانی که به تمام سوالات بازدیدکنندگان پاسخ دهد

در واقع این صحفه فضایی بیشتر است برای پاسخ به سوالات و پرداختن به اعتراضات و همچنین افزودن شواهد حمایتی.  اگر بازدیدکننده سایت پاسخی برای سوال خود پیدا نکند به راحتی تا پایین صحفه حرکت می­کند.

 

نمایش یک چیز در یک زمان مشخص

این امر بسیار مهم است که صحفه­ای که باز می­ شود بسیار تمیز و مدرن باشد. در واقع این امر بسیار مهم است که شما زیبایی شناسی را دانسته و در امر طراحی سایت بسیار آن را مورد توجه قرار دهید. در این باره تحقیقی انجام شد و آن­ها متوجه شدند که طرح­های پیچیده کم­تر مورد توجه افراد قرار می­گیرند.

استفاده از طرح بندی استاندارد

در واقع از طرح­های عجیب غریب در ابتدای صفحه استفاده نکنید و طرح بندی استاندارد باشد. پیچیدگی بصری باید کم باشد و طرح استفاده شده تمیز باشد. سعی کنید از زیبایی شناسی استفاده کنید، به طوری که صفحه سفید نباشد اما تمیز باشد.

استفاده نکردن از فضای کاذب آخر صفحه

وب سایت‌های مدرنی که وجود دارند اکثرا با بلوک صفحه آغاز شده و در یک طرف متن و در طرف دیگر عکس مانند ستون وجود دارد. اگر توجه نمایید این کار باعث شده تا صفحه تمیزتر دیده شود.

استفاده نکردن از زبانه و آکاردئون

شما می­توانید با توجه به اینکه تعداد زیادی از بازدید کنندگان در حال اسکن هستند، می­توانید همه چیز را در معرض دید آن­ها قرار دهید و از همین طریق مطالب خود را بیشتر به آن­ها نمایش دهید بدون آن که نیاز به کلیک کردن باشد.

استفاده نکردن از عکس های ذخیره شده

عکس­های ذخیره شده احساس واقعی بودن ندارند و این احساس را به خواننده نیز منتقل می­کنند و این امر بسیار مهم است، زیرا موجب جلب اعتماد نخواهند شد. در واقع شرکت­ها در سایت خود از این عکس­ها استفاده می­کنند آن هم به دلیل کیفیت خوبی که این عکس­ها دارا هستند اما باید این موضوع را در نظر گرفت که مردم به واقعیت علاقه دارند.

البته گاهی اوقات مطالب مورد استفاده در سایت به قدری مفید و جذاب بوده است که افراد اصلا به این موضوع دقت نمی­کنند و بیشتر تمرکز آن­ها به روی مطالب و مفید سایت است. تنها در این صورت شما می‌توانید از عکس­های جذاب و با کیفیت ذخیره شده استفاده کنید.

 

بازدید سایت فروشگاهی

اینکه چگونه می­توان فهمید سایت مورد نظر خوب است یا بد، بستگی به میزان بازدید از سایت دارد. به این صورت که هر مقدار که میزان بازدید از سایت بالاتر باشد، آن سایت بازدهی بالاتری داشته و هرچه بازدید کمتر بوده بازدهی پایین‌تری خواهد داشت. پس باید در طراحی سایت فروشگاهی به این امر دقت فراوان نمود.

 

نکته آخر

در مجموع می­توان گفت که طراحی سایت فروشگاهی به عوامل زیادی بستگی دارد. اینکه چه کاری انجام دهیم تا سایت مورد استقبال مردم قرار گیرد که این می­تواند هم از نظر بصری باشد و هم از نظر محتوا. همانطور که مطلع هستید محتوا باید با توجه به افرادی که از آن استفاده می­کنند باشد و به این امر دقت فراوان نمایید. زیرا امکان دارد این سایت برای کودکان بوده پس محتوا یا عکس­هایی که استفاده شده باید جذاب باشد. همچنین این محتوا باید طوری باشد که از نظر بصری نیز کودکان را جذب نماید. یا اینکه سایت مربوط به حرفه­ای خاص بوده و با توجه به آن حرفه از محتوای تخصصی مربوط به آن حرفه استفاده نمایید.